Tenis Kortu Kapatma

Tenis yüzyıllara dayanan tarihi ve insanlık üzerinde ayrı ayrı sahalarda oynarak değişik bir spor dalı olma özelliğini herzaman taşımaktadır. Tenis sporu dünyada en çok seyirci ve taraftar kitlesine sahip olunan 3. spor dalıdır. Bu doğrultuda tenis küçük yaşlarda eğitim alınarak oynanmaya başlanan bir spor ve zihin gelişimi için oldukça başarılı bir spordur.

Tenis kortu tipleri hakkında bilgiler.

Beş ana türde tenis kortu vardır. Kortların yüzeylerinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır. Bu da iki kişilik oyunlarda oyunun seviyesini etkileyebilir. En bilinen beş tenis kortu türü:

  • Toprak Kortlar
  • Hydro kort
  • Çim Kortlar
  • Hard Kort
  • Halı Tenis Kortu
  • Sentetik Kort
  • Bazı oyuncular belirli yüzeylerde daha başarılı sonuçlar elde eder. Bu oyunculara başarılı oldukları kortun uzmanı (örneğin çim kort uzmanı) denilir.

Toprak kortları ‘yavaş’ olarak tanımlanırlar;çünkü top rakete gelene kadar hız kaybeder ondan sonra oldukça yükseğe zıplar ve yere çarptıktan sonra ani bir hizlanma olur;çünkü toprak kortta oyuncular top-spin vuruşları tercih etmeleridir. Toprak korttaki maçlar winner adı verilen sayı alan vuruşların daha zor olması sebebiyle daha uzun sürer. Sayılar genellikle oyuncularin basit hatalar denilen topun filede kalması ya da çizgilerin dişarı atilmasi sonucu alınır . Toprak kortlarında oynanan oyunlarda topun bıraktıği izler belirgindir.

Sert ve çim kortlar daha “hızlı” yüzeylerdir. Bu hız yapıldıkları maddeye göre değişir. Bu yüzeylerin özelliği kısa sıçrayışlardır. Bu kortlarda sert servis atan ve vuruşları sert olan oyuncuların avantajı vardır. Çim kortlarda topun sıçraması miktarı, çimin ne kadar sağlıklı ve ne sıklıkta biçildiğini gösterir.

BALON KORT TASARIMI HAKKINDA BİLGİLER

Tenis Kortu Çizimi

Tenis Kortu Çizimi

Balon kort öncelikli olarak yerin keşfi yapıldıktan sonra, zemin etüdü yapılıp tasarım için gerekli tansiyon ölçümleri yapılıp bilgisayar ortamında analizleri yapılarak tasarıma başlanır.Bilgisayar ortamında üretime yönelik tasarım hazırlanır ve müşteriye endüstriyel tasarımı sunulur.

Müşteriden tasarım onayı alınan ürün tasarımı uygulama yapılacak malzeme eni ve boyuna göre parçalarına ayrılır, bu parçalar sahada eksik veya fazla olmaması için titizlikle parça para ayrılır ve kalıp alınmak üzere CAD/CAM makinemizde kalıp olarak çıktı alınır. Alınan kalıplar ile yapılacak alanda uygulama yapılmak üzere titizlikle kesimi yapılır.

Kesimi yapılan parçalar sahada serilerek yapıştırma makineleri ile yapıştırmaya başlanır, tüm ek yerleri birbirine eşit gelmesine özen gösterilir. Yapıştırma yapılan parçalar tam eklenme işlemi sağlandıktan sonra ankraj yapılan bölgeye vidalanmaya başlanır.

BALON KORT İÇİN MEMBRAN SEÇİMİ

Membran

Membran

Balon Kort yapılacak alanda rüzgar ve kar yükü hesaplanarak malzeme seçimi yapmak en doğru yöntemdir, eğer işin yapılacağı alan çok rüzgar alan ( 110 km/h) bir alan ise bu bölge için 900 gr/m2 ve üzeri bir malzeme kullanılması gerekir. Eğer 1000 gr/m2 ve 1200 gr/m2 malzeme kullanılırsa bu yer için en doğru malzeme seçilmiş olur..

Kullanılacak malzemenin ek noktaları yani yapışma noktaları ne kadar az olursa rüzgar ve kar yüküne dayanımı o kadar iyi olur. Kısacası 300 cm eninde malzemeden başka bir çözüm yoktur, toplamda 18 metre * 36 metre ölçülerinde bir kort için toplamda 40 adet yapışma noktası olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Birçok yaptığımız tenis kortu kapatma işinden sonra edindiğimiz tecrübe doğrultusunda hem kullanılacak yapının uzun ömürlü olması hemde koku yapmaması için yerli malzeme kullanılamayacağına kanaat getirdik, Ülkemizde 3 metre eninde malzeme üretilsede bu tip kapatmalar için uygun malzeme hala üretilememektedir. İthal alev yürümez özellikli ve 3 metre eninde malzeme kulanımı Balon kort sistemleri için olmazsa olmazlardandır. Eğer kullanılacak malzemenin kalitesinden şüpheniz varsa bu konu ile alakalı olarak ciddi bir ithalatçı firmadan expertiz isteyebilirsiniz. Şunu unutmamak gerekirki m2 fiyatı 6 tl den 14 tl ye kadar malzeme bu iş yapılırken size aynı malzeme olarak tanıtılabilir.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

BALON KORT İÇİN KULLANILAN MOTOR

Hücreli Fan (Tenis Kortları için)

Hücreli Fan (Tenis Kortları için)

Balon kort için kullanılacak blower yapının iç metreküp hacmi hesaplanarak üretilir. Bu fanlar genel olarak İtalyan nicodra fan alınarak yapılır, garanti verebilen bir motor ve sağlıklı bir kayış ile adapte edilip kullanılır. Bu fanlar sessiz olması için izolasyonlu kasalarda üretilir.

Balon Kort yapılacak alan için zemin metrekaresi ve yükseklik orantılı bir şekilde hesaplanır ve doğru kWa hesaplanıp motor ve nicodra seçimi yapılır. Yapılan balon kortun büyüklüğü ve lokasyonun rüzgar ve kar yüküne göre hesaplanan motorun içeride koku ve dışarıdaki pis havayı içeriye atmaması için özel filtreler uygulanır.

Kullanılan motorların bakımı ve onarımı her yıl tekrarlanarak satın alınan kişler tarafından yapılması oldukça kolaydır, nicodra fanın yanındaki kapak açılarak motorun içi temizlenir ve kayış bölümü mümkünse değiştirilip tekrar non-stop 1 yıl daha çalışması sağlanabilir.

 BALON KORT ENERJİ TÜKETİMİ NEDİR

Enerji Tüketimi

Enerji Tüketimi

Balon kort sistemleri sürekli elektrik kullanımına dayalı çalıştıklarından ürünün stabil ve kullanılır kalması istenmesi halinde sürekli elektrik tüketmektedir. Ülkemizde elektrik fiyatları lokasyolara göre değişiklik gösterebilmekte olduğundan en doğru hesaplama kullanılan kWa hesaplanarak yapılandır..

Bazı yapılar çok küçük bazıları ise çok büyük olabilmekte ve bu da kullanılan elektrik tüketimini doğru orantıda değiştirmektedir. Eğer 500 m² ye kadar bir yapı düşünüyorsanız aylık tüketim yaklaşık 200 $ civarında seyrederken 2000 m² bir yapı için 350 $ bir fiyat hesaplamak doğru olacaktır.Yine bu hesaplama bulunduğunuz ilin elektrik fiyatlarıyla doğru orantılı olarak değişiklik gösterecektir.

Kullanılacak motor ses izolasyonu olduğundan ses olarak neredeyse 52000 BTU bir klimanın dış ünitesi kadar ses çıkarmaktadır. Sessiz olması çevre sakinlerine hiç bir rahatsızlık vermemesini sağlar. Kullanılacak motorun sesi 12 desibel ile 29 desibel arasında değişmektedir.

BALON KORT SÖKÜM İŞLEMİ

Montaj & Söküm

Montaj & Söküm

Balon kortlar ilk montajda büyüklüğüne göre 2 ile 9 gün arasında montajı sürmektedir. Bunun sebebi ilk montajda yere ankraj yapılmasıdır. Yere yapılan ankrajdan sonra bu işlemler 2 kişilk bir eliple çok daha kısa zamanda bitmektedir.

Balon kort ve tenis kortu tesisi kapatma yapılan işletmede vey kulüpte demontaj 3-5 saat kadar kısa sürmektedir. Demontaj için işin büyüklüğüne göre 2-4 kişi oldukça kısa bir sürede demontaj yapabilir.

Demontaj yapılan balon kort eğer istenirse iyi bir şekilde katlanarak küçük bir yer kaplayacak şekilde üstü örtülerek saklanabilir. Tekrar montaj için ürünü kurmadan önce temizlemek ve kurmak en doğru çözüm olacaktır.

Dilerseniz aşağıdaki linkten söküm veya montaj talebi oluştur bilirsiniz.

BALON KORT MONTAJ & SÖKÜM  TALEBİ

BALON KORT BAKIM VE SERVİS

Bakım ve Servis

Bakım ve Servis

Kullanılan membran kaliteli bir membran ise kendini temizleme özelliği vardır. Bu tip membranlar kolay temizlenir ve micro organizma barındırmayan membranlardır. Bu tip malzeme kullanılan kortlar uzun yıllar kullanılabilir.

Doğru malzeme ile yapılan işler genelde kolay temizlenir ve sağlıklı bir ortam sağlar. Eğer reach uyum belgesi olan bir membran ile yapılmış bir kortunuz varsa çok uzun yıllar sağlık riski olmadan kullanabileceksiniz.

Kullanılacak malzemenin temizliği sadece su ile yapılabilmeli ve kimyasal hiç bir işleme uğratılmamalıdır.

Cift cidarlı sistemlerde ısıtma & soğutma en iyi performansı sağlar.

TENİS KORTU REFERANSLARIMIZ