Tenis Kortu Kapatma

Tenis yüzyıllara dayanan tarihi ve insanlık üzerinde ayrı ayrı sahalarda oynarak değişik bir spor dalı olma özelliğini herzaman taşımaktadır. Tenis sporu dünyada en çok seyirci ve taraftar kitlesine sahip olunan 3. spor dalıdır. Bu doğrultuda tenis küçük yaşlarda eğitim alınarak oynanmaya başlanan bir spor ve zihin gelişimi için oldukça başarılı bir spordur.

Tenis kortu tipleri hakkında bilgiler.

Beş ana türde tenis kortu vardır. Kortların yüzeylerinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır. Bu da iki kişilik oyunlarda oyunun seviyesini etkileyebilir. En bilinen beş tenis kortu türü:

 • Toprak Kortlar
 • Hydro kort
 • Çim Kortlar
 • Hard Kort
 • Halı Tenis Kortu
 • Sentetik Kort
 • Bazı oyuncular belirli yüzeylerde daha başarılı sonuçlar elde eder. Bu oyunculara başarılı oldukları kortun uzmanı (örneğin çim kort uzmanı) denilir.

Toprak kortları ‘yavaş’ olarak tanımlanırlar;çünkü top rakete gelene kadar hız kaybeder ondan sonra oldukça yükseğe zıplar ve yere çarptıktan sonra ani bir hizlanma olur;çünkü toprak kortta oyuncular top-spin vuruşları tercih etmeleridir. Toprak korttaki maçlar winner adı verilen sayı alan vuruşların daha zor olması sebebiyle daha uzun sürer. Sayılar genellikle oyuncularin basit hatalar denilen topun filede kalması ya da çizgilerin dişarı atilmasi sonucu alınır . Toprak kortlarında oynanan oyunlarda topun bıraktıği izler belirgindir.

Sert ve çim kortlar daha “hızlı” yüzeylerdir. Bu hız yapıldıkları maddeye göre değişir. Bu yüzeylerin özelliği kısa sıçrayışlardır. Bu kortlarda sert servis atan ve vuruşları sert olan oyuncuların avantajı vardır. Çim kortlarda topun sıçraması miktarı, çimin ne kadar sağlıklı ve ne sıklıkta biçildiğini gösterir.

Balon kort tasarımı hakkında bilgiler

bubble court

Balon kort öncelikli olarak yerin keşfi yapıldıktan sonra, zemin etüdü yapılıp tasarım için gerekli tansiyon ölçümleri yapılıp bilgisayar ortamında analizleri yapılarak tasarıma başlanır.Bilgisayar ortamında üretime yönelik tasarım hazırlanır ve müşteriye endüstriyel tasarımı sunulur.

Müşteriden tasarım onayı alınan ürün tasarımı uygulama yapılacak malzeme eni ve boyuna göre parçalarına ayrılır, bu parçalar sahada eksik veya fazla olmaması için titizlikle parça para ayrılır ve kalıp alınmak üzere CAD/CAM makinemizde kalıp olarak çıktı alınır. Alınan kalıplar ile yapılacak alanda uygulama yapılmak üzere titizlikle kesimi yapılır.

Kesimi yapılan parçalar sahada serilerek yapıştırma makineleri ile yapıştırmaya başlanır, tüm ek yerleri birbirine eşit gelmesine özen gösterilir. Yapıştırma yapılan parçalar tam eklenme işlemi sağlandıktan sonra ankraj yapılan bölgeye vidalanmaya başlanır.

Balon Kort için membran seçimi

Balon Kort yapılacak alanda rüzgar ve kar yükü hesaplanarak malzeme seçimi yapmak en doğru yöntemdir, eğer işin yapılacağı alan çok rüzgar alan ( 110 km/h) bir alan ise bu bölge için 900 gr/m2 ve üzeri bir malzeme kullanılması gerekir. Eğer 1000 gr/m2 ve 1200 gr/m2 malzeme kullanılırsa bu yer için en doğru malzeme seçilmiş olur..

Kullanılacak malzemenin ek noktaları yani yapışma noktaları ne kadar az olursa rüzgar ve kar yüküne dayanımı o kadar iyi olur. Kısacası 300 cm eninde malzemeden başka bir çözüm yoktur, toplamda 18 metre * 36 metre ölçülerinde bir kort için toplamda 40 adet yapışma noktası olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Birçok yaptığımız tenis kortu kapatma işinden sonra edindiğimiz tecrübe doğrultusunda hem kullanılacak yapının uzun ömürlü olması hemde koku yapmaması için yerli malzeme kullanılamayacağına kanaat getirdik, Ülkemizde 3 metre eninde malzeme üretilsede bu tip kapatmalar için uygun malzeme hala üretilememektedir. İthal alev yürümez özellikli ve 3 metre eninde malzeme kulanımı Balon kort sistemleri için olmazsa olmazlardandır. Eğer kullanılacak malzemenin kalitesinden şüpheniz varsa bu konu ile alakalı olarak ciddi bir ithalatçı firmadan expertiz isteyebilirsiniz. Şunu unutmamak gerekirki m2 fiyatı 6 tl den 14 tl ye kadar malzeme bu iş yapılırken size aynı malzeme olarak tanıtılabilir.

Balon Kort için kullanılan motor

tenis kortu kapatma

Balon kort için kullanılacak blower yapının iç metreküp hacmi hesaplanarak üretilir. Bu fanlar genel olarak italyan nicodra fan alınarak yapılır, garanti verebilen bir motor ve sağlıklı bir kayış ile adapte edilip kullanılır. Bu fanlar sessiz olması için izolasyonlu kasalarda üretilir.

Balon Kort yapılacak alan için zemin metrekaresi ve yükseklik oarantılı bir şekilde hesaplanır ve doğru kWa hesaplanıp motor ve nicodra seçimi yapılır. Yapılan balon kortun büyüklüğü ve lokasyonun rüzgar ve kar yüküne göre hesaplanan motorun içeride koku ve dışarıdaki pis havayı içeriye atmaması için özel filtreler uygulanır.

Kullanılan motorların bakımı ve onarımı her yıl tekrarlanark satın alınan kişler tarafından yapılması oldukça kolaydır, nicodra fanın yanındaki kapak açılarak motorun içi temizlenir ve kayış bölümü mümkünse değiştirilip tekrar non-stop 1 yıl daha çalışması sağlanabilir.

Balon kort sistemleri için elektrik tüketimi

balon kort montaj

Balon kort sistemleri sürekli elektrik kullanımına dayalı çalıştıklarından ürünün stabil ve kullanılır kalması istenmesi halinde sürekli elektrik tüketmektedir. Ülkemizde elketrik fiyatları lokasyolara göre değişiklik gösterebilmekte olduğundan en doğru hesaplama kullanılan kWa hespalanarak yapılandır..

Bazı yapılar çok küçük bazıları ise çok büyük olabilmekte ve bu da kullanılan elektrik tüketimini doğru orantıda değiştirmektedir. Eğer 500 m2 ye kadar bir yapı düşünüyorsanız aylık tüketim yaklaşık 200 $ civarında seyerderken 2000 m2 bir yapı için 350 $ bir fiyat hesaplamak doğru olacaktır.Yine bu hesaplama bulunduğunuz ilin elektrik fiyatlarıyla doğru orantılı olarak değişiklik gösterecektir.

Kullanılacak motor ses izolasyonu olduğundan ses olarak neredeyse 52000 btu bir klimanın dış ünitesi kadar ses çıkarmaktadır. Sessiz olması çevre sakinlerine hiç bir rahatsızlık vermemesini sağlar. Kullanılacak motorun sesi 12 desibel ile 29 desibel arasında değişmektedir.

Balon kort söküm takım rehberi

tenis kapatma

Balon kortlar ilk montajda büyüklüğüne göre 2 ile 9 gün arasında montajı sürmektedir. Bunun sebebi ilk montajda yere ankraj yapılmasıdır. Yere yapılan ankrajdan sonra bu işlemler 2 kişilk bir eliple çok daha kısa zamanda bitmektedir.

Balon kort ve tenis kortu tesisi kapatma yapılan işletmede vey kulüpte demontaj 3-5 saat kadar kısa sürmektedir. Demontaj için işin büyüklüğüne göre 2-4 kişi oldukça kısa bir sürede demontaj yapabilir.

Demontaj yapılan balon kort eğer istenirse iyi bir şekilde katlanarak küçük bir yer kaplayacak şekilde üstü örtülerek saklanabilir. Tekrar montaj için ürünü kurmadan önce temizlemek ve kurmak en doğru çözüm olacaktır.

Balon kort bakım onarım hakkında

tennis dome

Kullanılan membran kaliteli bir membran ise kendini temizleme özelliği vardır. Bu tip membranlar kolay temizlenir ve micro organizma barındırmayan membranlardır. Bu tip malzeme kullanılan kortlar uzun yıllar kullanılabilir.

Doğru malzeme ile yapılan işler genelde kolay temizlenir ve sağlıklı bir ortam sağlar. Eğer reach uyum belgesi olan bir membran ile yapılmış bir kortunuz varsa çok uzun yıllar sağlık riski olmadan kullanabileceksiniz.

Kullanılacak malzemenin temizliği sadece su ile yapılabilmeli ve kimyasal hiç bir işleme uğratılmamalıdır.

EFE KINCAL BİLKENT

EFE KINCAL BİLKENT

Efe Kıncal Bilkent Bahçe Tenis

Ankaranın en güzel manzaralı ve en oksijen zengini tenis kulübü, Efe Kıncal Tenis Kulübü 2 adet 648 m2 tenis kortu kapatma

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: 0 242 340 00 77

TED TENİS KULÜBÜ

TED TENİS KULÜBÜ

7 nolu kort

Tenis eskirim dağcılık spor kulübü için yapılan 648 m2 balon kort.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: 0 242 340 00 77

ODTU MEZUNLARI

ODTU MEZUNLARI

Vişnelik tesisleri

Odtü mezunları derneği vişnelik tesislerinde bulunan 2 adet tenis kortundan 1 nolu kort balon kort sistemi ile kapatılmıştır..

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

YEŞİLYURT TENİS

YEŞİLYURT TENİS

2 NOLU KORT

İstanbul yeşilyurt semtinde yeşilyurt spor kulübüne ait kortlardan 2 nolu kortun kapatma projesi

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Phone: +90 242 340 00 77

TARABYA TORCH TENİS

TARABYA TORCH TENİS

Ankara ted kolejliler derneği

Tarabyada bulunan Ankara Ted kolejliler derneği için yapılan balon kort.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Phone: +90 242 340 00 77

PENDİK TENİS

PENDİK TENİS

Pendik Tenis Kulübü

Pendikte sahil yolunda Marintürk karşısında bulunan tenis kulübünün 1 nolu kort balon kort projesi

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

MAVİ TENİS DRAGOS

MAVİ TENİS DRAGOS

Mavi tenis kulübü

Mavi tenis kulübü için yapılan 2 adet tekli kort ve 2 adet ikili kort projesi.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Phone: +90 242 340 00 77

İZMİT TENİS KULÜBÜ

İZMİT TENİS KULÜBÜ

İzmit tenis kulübü 2li balon kort

izmit tenis kulübü için hazırlanan 2 li hard kort balon kort kapatma projesi.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

BATİK TENİS KULÜBÜ

BATİK TENİS KULÜBÜ

Balıkesir Tenis Kulübü

Balıkesir tenis ihtisas kulübü için hazırlanan balon kort projesi, balıkesir tenis kortu kapatma.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

İTESK TENİS KULÜBÜ

İTESK TENİS KULÜBÜ

İstanbul Tenis İhtisas Kulübü

izmit tenis kulübü için hazırlanan 2 li hard kort balon kort kapatma projesi.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

KEMERBURGAZ TENİS

KEMERBURGAZ TENİS

Kemerköy Tenis Kulübü

izmit tenis kulübü için hazırlanan 2 li hard kort balon kort kapatma projesi.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

YAPI KREDİ TENİS

YAPI KREDİ TENİS

Yapı Kredi Balonkort

Yapı kredi için yapılan balonkort projesi 648 m2.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

TAÇ SPOR KULÜBÜ

TAÇ SPOR KULÜBÜ

Taç spor kulübü

Taç spor kulübü için hazırlanan tenis kortu kapatma projesi 4 ve 6 nolu kortlar.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

PAMUKSPOR TENİS

PAMUKSPOR TENİS

Pamuk spor Tenis Kulübü

Pamukspor Tenis Kulübü tenis kortu kapatma projesi 2 li kort 1300 m2.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

GD Tenis Kulübü

GD Tenis Kulübü

İzmir tenis kortu kapatma

Gd tenis akademi için yapılan 2 adet 648 m2 tenis kortu kapatma projesi.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

DALYAN TENİS KULÜBÜ

DALYAN TENİS KULÜBÜ

Kalamış Dalyan Tenis Kulübü

Kalamış Dalyan tenis kulübü için yapılan 1300 m2 tenis kortu kapatma projesi 2 adet tenis kortu tek parça kapatma.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

ÇUBUKLU VADİ TENİS

ÇUBUKLU VADİ TENİS

Çubuklu vadi evleri Tenis kortu

Kalamış Dalyan tenis kulübü için yapılan 1300 m2 tenis kortu kapatma projesi 2 adet tenis kortu tek parça kapatma.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

CEMİLE SULTAN TENİS

CEMİLE SULTAN TENİS

Cemile Sultan Korusu Tenis kortu

Cemile Sultan korusu tesisleri için yapılan 648 metre kare şişme balon kort .

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

BEYKOZ TENİS KULÜBÜ

BEYKOZ TENİS KULÜBÜ

Beykoz tenis kulübü Balon kort

Beykoz Tenis Kulübü için yapılan şişme alan kapatma sistemi, balon kort 1300 m2 .

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

BAHÇEŞEHİR TENİS

BAHÇEŞEHİR TENİS

Bahçeşehir tenis kulübü balon kort

Bahçeşehir tenis kulübü için yapılan 648 m2 balon kort .

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

AYDIN TENİS KORTU

AYDIN TENİS KORTU

Aydın Tenis Kulübü Balon Kort

Aydın Tenis Kulübü için hazırlanan 648 m2 balon kort

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

SAMSUN TENİS CLUB

SAMSUN TENİS CLUB

Samsun Tenis Kulübü

Samsun Tenis kulübü tenis kortu kapatma, adet 1300 m2 balonkort

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

BÜYÜKÇEKMECE TENİS

BÜYÜKÇEKMECE TENİS

Büyükçekmece Tenis Kortu

Büyükçekmece Albatros tenis kortu kapatma 648 m2 tek tenis kortu kapatma

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

MAYADROM TENİS

MAYADROM TENİS

Çekmeköy Mayadron tenis

Çekmeköy mayadrom tenis tesislerindeki 1 adet tenis kortu kapatma 648 m2

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

İZMİT ATILIM TENİS

İZMİT ATILIM TENİS

İzmir atılım tenis kortu

İzmit Atılım anadolu lisesi tenis kortu kapatma projesi 648 m2

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

ODTÜ TENİS KULÜBÜ

ODTÜ TENİS KULÜBÜ

Odtü sosyal tesisleri tenis kortu

Ankara Odtü sosyal tesisleri için üretilen 1300 m2 2 kort bir arada alan kapatma balon kort

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

İZMİT YAHYA KAPTAN

İZMİT YAHYA KAPTAN

İzmit yahya kaptan tenis kortu

İzmit yahya kaptan lokasyonunda bulunan tenis kulübü için yapılan 1300 m2 balon kort

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

TÜPRAŞ TENİS KORTU

TÜPRAŞ TENİS KORTU

Tüpraş sosyal tesisleri tenis kortu

Tüpraş sosyal tesisleri tenis kortu kapatma projesi 1 adet 800 m2 ve 1 adet 648 m2 tenis kortu kapatma

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

ŞİŞLİ BELEDİYESİ TENİS

ŞİŞLİ BELEDİYESİ TENİS

Şişli belediyesi Nişantaşı tesis

Nişantaşında bulunan şişli belediyesine ait sosyal tesislerin tenis kortu kapatma projesi 648 m2

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

ANKARA TENİS KULÜBÜ

ANKARA TENİS KULÜBÜ

Ankara tenis Kulübü Balonkort

Ankara tenis kulübü için üretilen 2 adet toprak kort kapatma projesi 1300 m2

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

PENDİK AYDOS LİFE

PENDİK AYDOS LİFE

Pendik Aydos Life Balon Kort

Pendik aydos life tenis kortu kapatma projesi 1300 m2 2li tenis kortu

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

BEYKOZ BELEDİYESİ

BEYKOZ BELEDİYESİ

Beykoz Belediyesi Sosyal Tesis

Beykoz Belediyesi sosyal tesisleri için üretilen 648 m2 balon kort

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

HİLLSİDE ETİLER TENİS

HİLLSİDE ETİLER TENİS

Hillside Club etiler Balon kort

Hillside etiler club için üretilen tenis kortu kapatma projesi 648 m2

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: +90 242 340 00 77

Tenis Kortu Kapatma, Tenis Kortu, Tenis, Kapalı Tenis Kortu, Balon Kort, Balonkort, Tenis Topu
WhatsApp chat

Facebook

Google Plus

YouTube

LinkedId

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Alan Kapatma Sistemleri Pinned: 3 Nov 2012
 • yer balonu, reklam balonu, dev balon, istasyon balonu Pinned: 3 Nov 2012
 • Şişme Çadır, şişme çadır yapılar, şişme tente Pinned: 3 Nov 2012
 • şişme oyun parkı, şişme oyun çeşitleri Pinned: 3 Nov 2012
 • tenis kortu kapatma, havuz kapatma Pinned: 3 Nov 2012
 • Inflatable design very good Pinned: 3 Nov 2012
 • hi good tattoo Pinned: 3 Nov 2012