Halı Saha Kapatma

Halı Saha Kapatma sistemleri futbol sporunun yeni yeni hayatına girmeye başlayan ve gün geçtikçe tercih edilen bir ürün olmuştur. Hali sahalarda soğuk iklimlerde en büyük sorun kar yağışında tesislerin kullanılmaz hale gelmesidir. Bu durum sağanak yağışlar dada tesisleri aynı şekilde tehdit etmekte ve yağmurlu havalarda kullanımı imkansız hale getirmektedir.  Halı saha sahipleri ve halı sahası olan spor tesislerinin en büyük sorunlarından biri kış aylarında tesislerini verimli kullanamamasıdır.

Halı sahaların montaj şekli genelde çitin içinden sadece 5 cm içeriye montaj yapılarak kapalı alan sağlamaktır. Kısacası halı sahanın içinden hiç bir alan kaybı olmaz. Ayrıca içeriden yapılacak montaj sayesinde oyuncuların yaralanma riski % 100 ortadan kalkmaktadır. Halı saha tesislerinin halı saha kapatma ürününü tercih etme sebeplerinin en önemlisi ekonomik olmasıdır.

HALI SAHA KAPATMA SİSTEMLERİNİN BAŞLICA TERCİH SEBEPLERİ
 • Diğer halı saha kapatma sistemlerine göre neredeyse 3/1 fiyata yapılabilmektedir.
 • Yaz aylarında üzeri açılarak kullanılabilir.
 • Yapı denetimi gerektirmez.
 • İnşaat ruhsatı gerektirmez.
 • Yapı montaj anında saha en fazla 2 gün süre ile kapatılır.
 • Gün ışığı gündüz saatlerinde % 80 olarak kullanılır ki gündüz elektrik tüketmeniz olmaz.
 • Üzerinde gözünüze takılan hiç bir çelik kolon görünmez bu yüzden sporcular daha keyifli futbol oynar
 • Aydınlatma üst yüzey beyaz olduğundan diğer sistemlere göre % 100 daha başarılıdır.
 • Kullanılan elektrik sarfiyatı solar veya rüzgar enerjisi ile sağlanabilir.
 • Sporcuların tel örgülere vurup yaralanmaları engellenmiş olur.
 • İçerideki hava sürekli takviye ile yenilendiğinden daha sağlıklı bir spor ortamı sunar

Kısacası halı saha kapatma balon sistemi diğer sistemlere oranla daha kullanışlı ve daha ekonomiktir. Halı saha tesis sahiplerinin genelde araştırma yaptıklarında bu sistemin daha cazip olması işte bu yüzdendir.

HALI SAHA KAPATMA  TASARIMI HAKKINDA BİLGİLER

Halı Saha Kapatma

Halı Saha Kapatma

Halı Saha öncelikli olarak yerin keşfi yapıldıktan sonra, zemin etüdü yapılıp tasarım için gerekli tansiyon ölçümleri yapılıp bilgisayar ortamında analizleri yapılarak tasarıma başlanır.Bilgisayar ortamında üretime yönelik tasarım hazırlanır ve müşteriye endüstriyel tasarımı sunulur.

Müşteriden tasarım onayı alınan ürün tasarımı uygulama yapılacak malzeme eni ve boyuna göre parçalarına ayrılır, bu parçalar sahada eksik veya fazla olmaması için titizlikle parça para ayrılır ve kalıp alınmak üzere CAD/CAM makinemizde kalıp olarak çıktı alınır. Alınan kalıplar ile yapılacak alanda uygulama yapılmak üzere titizlikle kesimi yapılır.

Kesimi yapılan parçalar sahada serilerek yapıştırma makineleri ile yapıştırmaya başlanır, tüm ek yerleri birbirine eşit gelmesine özen gösterilir. Yapıştırma yapılan parçalar tam eklenme işlemi sağlandıktan sonra ankraj yapılan bölgeye vidalamaya başlanır

BALON SAHA İÇİN MEMBRAN SEÇİMİ

Membran

Membran

Halı Saha yapılacak alanda rüzgar ve kar yükü hesaplanarak malzeme seçimi yapmak en doğru yöntemdir, eğer işin yapılacağı alan çok rüzgar alan ( 110 km/h) bir alan ise bu bölge için 900 gr/m2 ve üzeri bir malzeme kullanılması gerekir. Eğer 1000 gr/m2 ve 1200 gr/m2 malzeme kullanılırsa bu yer için en doğru malzeme seçilmiş olur.

Kullanılacak malzemenin ek noktaları yani yapışma noktaları ne kadar az olursa rüzgar ve kar yüküne dayanımı o kadar iyi olur. Kısacası 300 cm eninde malzemeden başka bir çözüm yoktur, toplamda 30 metre * 50 metre ölçülerinde bir halı saha için toplamda 130 adet yapışma noktası olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Birçok yaptığımız halı saha kapatma işinden sonra edindiğimiz tecrübe doğrultusunda hem kullanılacak yapının uzun ömürlü olması hemde koku yapmaması için yerli malzeme kullanılamayacağına kanaat getirdik, Ülkemizde 3 metre eninde malzeme üretilsede bu tip kapatmalar için uygun malzeme hala üretilememektedir. İthal alev yürümez özellikli ve 3 metre eninde malzeme kulanımı Halı saha kapatma sistemleri için olmazsa olmazlardandır. Eğer kullanılacak malzemenin kalitesinden şüpheniz varsa bu konu ile alakalı olarak ciddi bir ithalatçı firmadan expertiz isteyebilirsiniz. Şunu unutmamak gerekirki m2 fiyatı 2 € dan 7 € ye kadar malzeme bu iş yapılırken size aynı malzeme olarak tanıtılabilir..

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

BALON SAHA İÇİN KULLANILAN MOTOR

Hücreli Fan (Tenis Kortları için)

Hücreli Fan (Tenis Kortları için)

Halı Saha Kapatma için kullanılacak Blower  yapının iç metreküp hacmi hesaplanarak üretilir. Bu fanlar genel olarak İtalyan nicodra fan alınarak yapılır, garanti verebilen bir motor ve sağlıklı bir kayış ile adapte edilip kullanılır. Bu fanlar sessiz olması için izolasyonlu kasalarda üretilir.

Halı Saha Kapatma yapılacak alan için zemin metrekaresi ve yükseklik orantılı bir şekilde hesaplanır ve doğru kWa hesaplanıp motor ve nicodra seçimi yapılır. Yapılan balon sahanın büyüklüğü ve lokasyonun rüzgar ve kar yüküne göre hesaplanan motorun içeride koku ve dışarıdaki pis havayı içeriye atmaması için özel filtreler uygulanır.

Kullanılan motorların bakımı ve onarımı her yıl tekrarlanarak satın alınan kişiler tarafından yapılması oldukça kolaydır, nicodra fanın yanındaki kapak açılarak motorun içi temizlenir ve kayış bölümü mümkünse değiştirilip tekrar non-stop 1 yıl daha çalışması sağlanabilir.

 BALON SAHA ENERJİ TÜKETİMİ NEDİR

Enerji Tüketimi

Enerji Tüketimi

Halı saha kapatma sistemleri sürekli elektrik kullanımına dayalı çalıştıklarından ürünün stabil ve kullanılır kalması istenmesi halinde sürekli elektrik tüketmektedir. Ülkemizde elektrik fiyatları lokasyolara göre değişiklik gösterebilmekte olduğundan en doğru hesaplama kullanılan kWa hesaplanarak yapılandır.

Bazı yapılar çok küçük bazıları ise çok büyük olabilmekte ve bu da kullanılan elektrik tüketimini doğru orantıda değiştirmektedir. Eğer 500 m² ye kadar bir yapı düşünüyorsanız aylık tüketim yaklaşık 200 $ civarında seyrederken 2000 m² bir yapı için 350 $ bir fiyat hesaplamak doğru olacaktır.Yine bu hesaplama bulunduğunuz ilin elektrik fiyatlarıyla doğru orantılı olarak değişiklik gösterecektir.

Kullanılacak motor ses izolasyonu olduğundan ses olarak neredeyse 52000 btu bir klimanın dış ünitesi kadar ses çıkarmaktadır. Sessiz olması çevre sakinlerine hiç bir rahatsızlık vermemesini sağlar. Kullanılacak motorun sesi 12 desibel ile 29 desibel arasında değişmektedir.

BALON SAHA SÖKÜM İŞLEMİ

Halı Saha Kapatma

Halı Saha Kapatma

Halı saha kapatma ilk montajda büyüklüğüne göre 2 ile 9 gün arasında montajı sürmektedir. Bunun sebebi ilk montajda yere ankraj yapılmasıdır. Yere yapılan ankrajdan sonra bu işlemler 2 kişilik bir ekiple çok daha kısa zamanda bitmektedir..

Balon saha ve halı saha tesisi kapatma yapılan işletmede veya kulüpte demontaj 3-5 saat kadar kısa sürmektedir. Demontaj için işin büyüklüğüne göre 2-4 kişi oldukça kısa bir sürede demontaj yapabilir.

Demontaj yapılan balon saha eğer istenirse iyi bir şekilde katlanarak küçük bir yer kaplayacak şekilde üstü örtülerek saklanabilir. Tekrar montaj için ürünü kurmadan önce temizlemek ve kurmak en doğru çözüm olacaktır.

BALON SAHA MONTAJ & SÖKÜM  TALEBİ

BALON SAHA BAKIM VE SERVİS

Bakım ve Servis

Bakım ve Servis

Kullanılan membran kaliteli bir membran ise kendini temizleme özelliği vardır. Bu tip membranlar kolay temizlenir ve micro organizma barındırmayan membranlardır. Bu tip malzeme kullanılan kortlar uzun yıllar kullanılabilir.

Doğru malzeme ile yapılan işler genelde kolay temizlenir ve sağlıklı bir ortam sağlar. Eğer reach uyum belgesi olan bir membran ile yapılmış bir halı sahanız varsa çok uzun yıllar sağlık riski olmadan kullanabileceksiniz.

Kullanılacak malzemenin temizliği sadece su ile yapılabilmeli ve kimyasal hiç bir işleme uğratılmamalıdır.

Kullanılacak malzemenin temizliği sadece su ile yapılabilmeli ve kimyasal hiç bir işleme uğratılmamalıdır.

Cift cidarlı sistemlerde ısıtma & soğutma en iyi performansı sağlar.

HALI SAHA REFERANSLARIMIZ