Halı Saha Kapatma

Halı Saha Kapatma sistemleri futbol sporunun yeni yeni hayatına girmeye başlayan ve gün geçtikçe tercih edilen bir ürün olmuştur. Hali sahalarda soğuk iklimlerde en büyük sorun kar yağışında tesisilerin kullanılmaz hale gelmesidir. Bu durum sağnak yağışlardada tesisleri aynı şekilde tehdit etmekte ve yağmurlu havalarda kullanımı imknasız hale getirmektedir.  Halı saha sahipleri ve halı sahası olan spor tesislerinin en büyük sorunlarından biri kış aylarında tesislerini verimli kullanamamasıdır.

Halı sahaların montaj şekli genelde çitin içinden sadece 5 cm içeriye montaj yapılarak kapalı alan sağlamaktır. Kısacası halı sahanın içinden hiç bir alan kaybı olmaz. Ayrıca içeriden yapılacak montaj sayesinde oyuncuların yaralanma riski % 100 ortadan kalkmaktadır. Halı saha tesislerinin halı saha kapatma ürününü tercih etme sebeplerinin en önemlisi ekonomik olmasıdır.

HALI SAHA KAPATMA SİSTEMLERİNİN BAŞLICA TERCİH SEBEPLERİ
 • Diğer halı saha kapatma sistemlerine göre neredeyse 3/1 fiyata yapılabilmektedir.
 • Yaz aylarında üzeri açılarak kullanılabilir.
 • Yapı denetimi gerektirmez.
 • İnşaat ruhsatı gerektirmez.
 • Yapı montaj anında saha en fazla 2 gün süre ile kapatılır.
 • Gün ışığı gündüz saatlerinde % 80 olarak kulllanılır ki gündüz elektrik tüketminiz olmaz.
 • Üzerinde gözünüze takılan hiç bir çelik kolon görünmez bu yüzden sporcular daha keyifli futbol oynar
 • Aydınlatma üst yüzey beyaz olduğundan diğer sistemlere göre % 100 daha başarılıdır.
 • Kulllanılan elektrik sarfiyatı solar veya rüzgar enerjisi ile sağlanabilir.
 • Sporcuların tel örgülere vurup yaralanmaları engellenmiş olur.
 • İçerideki hava sürekli takviye ile yenilendiğinden daha sağlıklı bir spor ortamı sunar

Kısacası halı saha kapatma balon sistemi diğer sistemlere oranla daha kullanışlı ve daha ekonomiktir. Halı saha tesis sahiplerinin genelde araştırma yaptıklarında bu sistemin daha cazip olması işte bu yüzdendir.

Halı Saha Kapatma Tasarım

halı saha kapatma

Halı Saha öncelikli olarak yerin keşfi yapıldıktan sonra, zemin etüdü yapılıp tasarım için gerekli tansiyon ölçümleri yapılıp bilgisayar ortamında analizleri yapılarak tasarıma başlanır.Bilgisayar ortamında üretime yönelik tasarım hazırlanır ve müşteriye endüstriyel tasarımı sunulur.

Müşteriden tasarım onayı alınan ürün tasarımı uygulama yapılacak malzeme eni ve boyuna göre parçalarına ayrılır, bu parçalar sahada eksik veya fazla olmaması için titizlikle parça para ayrılır ve kalıp alınmak üzere CAD/CAM makinemizde kalıp olarak çıktı alınır. Alınan kalıplar ile yapılacak alanda uygulama yapılmak üzere titizlikle kesimi yapılır.

Kesimi yapılan parçalar sahada serilerek yapıştırma makineleri ile yapıştırmaya başlanır, tüm ek yerleri birbirine eşit gelmesine özen gösterilir. Yapıştırma yapılan parçalar tam eklenme işlemi sağlandıktan sonra ankraj yapılan bölgeye vidalanmaya başlanır.

Halı Saha Kapatma kullanılacak membran

halı saha kapatma sistemleri

Halı Saha yapılacak alanda rüzgar ve kar yükü hesaplanarak malzeme seçimi yapmak en doğru yöntemdir, eğer işin yapılacağı alan çok rüzgar alan ( 110 km/h) bir alan ise bu bölge için 900 gr/m2 ve üzeri bir malzeme kullanılması gerekir. Eğer 1000 gr/m2 ve 1200 gr/m2 malzeme kullanılırsa bu yer için en doğru malzeme seçilmiş olur.

Kullanılacak malzemenin ek noktaları yani yapışma noktaları ne kadar az olursa rüzgar ve kar yüküne dayanımı o kadar iyi olur. Kısacası 300 cm eninde malzemeden başka bir çözüm yoktur, toplamda 30 metre * 50 metre ölçülerinde bir halı saha için toplamda 130 adet yapışma noktası olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Birçok yaptığımız halı saha kapatma işinden sonra edindiğimiz tecrübe doğrultusunda hem kullanılacak yapının uzun ömürlü olması hemde koku yapmaması için yerli malzeme kullanılamayacağına kanaat getirdik, Ülkemizde 3 metre eninde malzeme üretilsede bu tip kapatmalar için uygun malzeme hala üretilememektedir. İthal alev yürümez özellikli ve 3 metre eninde malzeme kulanımı Halı saha kapatma sistemleri için olmazsa olmazlardandır. Eğer kullanılacak malzemenin kalitesinden şüpheniz varsa bu konu ile alakalı olarak ciddi bir ithalatçı firmadan expertiz isteyebilirsiniz. Şunu unutmamak gerekirki m2 fiyatı 2 € dan 7 € ye kadar malzeme bu iş yapılırken size aynı malzeme olarak tanıtılabilir..

Halı Saha Kapatma için kullanılacak blower

futbol saha kapatma

Halı Saha Kapatma için kullanılacak blower yapının iç metreküp hacmi hesaplanarak üretilir. Bu fanlar genel olarak italyan nicodra fan alınarak yapılır, garanti verebilen bir motor ve sağlıklı bir kayış ile adapte edilip kullanılır. Bu fanlar sessiz olması için izolasyonlu kasalarda üretilir.

Halı Saha Kapatma yapılacak alan için zemin metrekaresi ve yükseklik oarantılı bir şekilde hesaplanır ve doğru kWa hesaplanıp motor ve nicodra seçimi yapılır. Yapılan balon sahanın büyüklüğü ve lokasyonun rüzgar ve kar yüküne göre hesaplanan motorun içeride koku ve dışarıdaki pis havayı içeriye atmaması için özel filtreler uygulanır.

Kullanılan motorların bakımı ve onarımı her yıl tekrarlanark satın alınan kişler tarafından yapılması oldukça kolaydır, nicodra fanın yanındaki kapak açılarak motorun içi temizlenir ve kayış bölümü mümkünse değiştirilip tekrar non-stop 1 yıl daha çalışması sağlanabilir.

Halı saha kapatma sistemleri için elektrik tüketimi

kapalı halı saha

Halı saha kapatma sistemleri sürekli elektrik kullanımına dayalı çalıştıklarından ürünün stabil ve kullanılır kalması istenmesi halinde sürekli elektrik tüketmektedir. Ülkemizde elketrik fiyatları lokasyolara göre değişiklik gösterebilmekte olduğundan en doğru hesaplama kullanılan kWa hespalanarak yapılandır.

Bazı yapılar çok küçük bazıları ise çok büyük olabilmekte ve bu da kullanılan elektrik tüketimini doğru orantıda değiştirmektedir. Eğer 500 m2 ye kadar bir yapı düşünüyorsanız aylık tüketim yaklaşık 200 $ civarında seyrederken 2000 m2 bir yapı için 350 $ bir fiyat hesaplamak doğru olacaktır.Yine bu hesaplama bulunduğunuz ilin elektrik fiyatlarıyla doğru orantılı olarak değişiklik gösterecektir.

Kullanılacak motor ses izolasyonu olduğundan ses olarak neredeyse 52000 btu bir klimanın dış ünitesi kadar ses çıkarmaktadır. Sessiz olması çevre sakinlerine hiç bir rahatsızlık vermemesini sağlar. Kullanılacak motorun sesi 12 desibel ile 29 desibel arasında değişmektedir.

Halı saha kapatma söküm takım rehberi

halı saha üzeri kapatma

Halı saha kapatma ilk montajda büyüklüğüne göre 2 ile 9 gün arasında montajı sürmektedir. Bunun sebebi ilk montajda yere ankraj yapılmasıdır. Yere yapılan ankrajdan sonra bu işlemler 2 kişilk bir eliple çok daha kısa zamanda bitmektedir..

Balon saha ve halı saha tesisi kapatma yapılan işletmede veya kulüpte demontaj 3-5 saat kadar kısa sürmektedir. Demontaj için işin büyüklüğüne göre 2-4 kişi oldukça kısa bir sürede demontaj yapabilir.

Demontaj yapılan balon saha eğer istenirse iyi bir şekilde katlanarak küçük bir yer kaplayacak şekilde üstü örtülerek saklanabilir. Tekrar montaj için ürünü kurmadan önce temizlemek ve kurmak en doğru çözüm olacaktır.

Halı saha kapatma bakım onarım hakkında

çelik halı saha

Kullanılan membran kaliteli bir membran ise kendini temizleme özelliği vardır. Bu tip membranlar kolay temizlenir ve micro organizma barındırmayan membranlardır. Bu tip malzeme kullanılan kortlar uzun yıllar kullanılabilir.

Doğru malzeme ile yapılan işler genelde kolay temizlenir ve sağlıklı bir ortam sağlar. Eğer reach uyum belgesi olan bir membran ile yapılmış bir kortunuz varsa çok uzun yıllar sağlık riski olmadan kullanabileceksiniz.

Kullanılacak malzemenin temizliği sadece su ile yapılabilmeli ve kimyasal hiç bir işleme uğratılmamalıdır.

TAVŞANLI HALI SAHA

TAVŞANLI HALI SAHA

Kütahya Halı saha kapatma

Kütahyanın tavşanlı ilçesinde yapılan halı saha kapatma sistemi.

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: 0 242 340 00 77

ROMANYA HALI SAHA

ROMANYA HALI SAHA

Romanyada halı saha kapatma

Romanyada halı saha kapatma projemiz

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: 0 242 340 00 77

MAKEDONYA HALI SAHA

MAKEDONYA HALI SAHA

Makedonya halı saha kapatma

Makedonyada yapılan halı saha kapatma projesi

Email: bilgi@havaliisler.com.tr
Tel: 0 242 340 00 77

NASIL ÇALIŞIYORUZ

Halı Saha Kapatma, Halı Saha, Halı Saha Kapama, Halı Saha Dome, Çim Saha Kapatma, Futbol Saha Kapatma
WhatsApp chat

Facebook

Google Plus

YouTube

LinkedId

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Alan Kapatma Sistemleri Pinned: 3 Nov 2012
 • yer balonu, reklam balonu, dev balon, istasyon balonu Pinned: 3 Nov 2012
 • Şişme Çadır, şişme çadır yapılar, şişme tente Pinned: 3 Nov 2012
 • şişme oyun parkı, şişme oyun çeşitleri Pinned: 3 Nov 2012
 • tenis kortu kapatma, havuz kapatma Pinned: 3 Nov 2012
 • Inflatable design very good Pinned: 3 Nov 2012
 • hi good tattoo Pinned: 3 Nov 2012