Balon Park

Balon park sistemi firmamızın patentli bir sistemi olan üzeri şişme alan kapatma sistemi ile kapatılmış ve içerisinde şişme oyun parkları barındıran bir eğlence merkezi konseptidir. Balon park eğlence merkezi içerisinde şişme oyun parkları barındırması açısından sağlık ve güvenlik için çocuklara konforlu bir hizmet sunar. Balon park eğlence merkezi lokasyon olarak şehre uzak noktalara kurulabilen bir cazibe merkezi olabilecek yapılardır. Genelde müşterilerimiz şehre uzak noktalara bu tip tesisleri kurmakta ve iyi bir tanıtım ile müşterilerini hem şehrin stresinden uzaklaştırmakta hemde rahat ve geniş bir ortamda hizmet vermektedir. Şehir merkezine uzak noktalarda arsa ve arazi fiyatları şehir merkezlerine göre çok daha hesaplı olduğundan ve şehir dışında belediyelere ait araziler bol miktarda bulunduğundan çeşitlilik arz etmektedir.

Balon park eğlence merkezi işletmeye karar veren müşterilerimiz hedef kitle olarak çocuklu aillere iyi bir işletme sunarak iyi gelir elde etmekte ve dış alana değişik aktiviteler ( mesire alanı, mangal alanı, hayvanat bahçesi, organik tarım alanı ) ekleyerek kazançlarını dahada iyi hale getirmektedir. Tesise katılacak her artı aktivite kazancı çok fazla etkileyeceğinden önemli olan işletme anlayışı ve çeşitliliktir.

Tesisin kafeteryası kimi yerlerde çocuk eğlence merkezinden daha fazla cirolar yaptığı gözlenmiştir. Kafeteryalarda piyasada bulunan en iyi gıda ürünlerini kullanmak tesisin kariyerini ve müşteri memnuniyetini ciddi derecede etkileyecektir.  Kafeteryada çocukların sağlığını tehdit edecek ürünlerdense sağlıklı ürünler kullanmak daha doğru olacağından yağlı ve kullanma tarihi geçmiş gıdaları kullanmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Patates kızartması ve fritöz ürünlerini kullanırken genelde dondurulmuş ürünler yerine taze ve günlük ürünler kullanmak gerekir. Fritöz ürünleri gıda sektöründe zehirleme riski en çok olan ürünleridir.

Tesiste sponsor kullanmanız gerekirse bunun görüşmelerini tesis meydana çıktığında yapmak daha doğru olacaktır. Bunun sebebi sponsorlar genelde elde tutulur ve gözle görününür tesislere sponsor olmaktadır. Sponsor firmalar tesislerde tek başlarına sponsor reklam alanlarına sahip olmak isteyebilir fakat bunun bazı dezavantajları olabilir. Markaya karşı antipatisi olan kişiler  bazı firmaları sadece sattıkları ürün yüzünden tercih etmeyebilmektedirler. Bu durum tesisin kazanç ve prestijini olumsuz yönde etkileyebilir.

Balon park eğlence merkezinde kullanılacak oyuncaklar genelde şişme olmaktadır. Bu ürünler yerin büyüklüğüne ve yüksekliğine göre dizayn edilmektedir. Şişme oyun parkı ürünleri çocuklara sağlık ve güvenlik açısından çok kaliteli hizmet sunmakla birlikte ailelerin çocuklarını hiç düşünmeden bırakabilecekleri bir ortam yaratacakır. Balon park eğlence merkezi tesisinde en çnemli kriter ailelerin huzurlu bir ortam geçirmesini sağlamaktır. Bu olay ancak çocuklarının güvende olduğunu bilmekle sağlanabilir. Çocuklarının güvende olduğunu bile ebeveynler hiç bir aktivite olmasa bile hoş vakit geçireceklerdir.

Balon park günümüz çocuk eğlence araçlarına göre çok daha fazla güvenli bir ortam sağlar, bunun sebebi ortamdaki herşeyin soft olmasıdır.

TESİSTE KULLANILACAK BELLİ BAŞLI ŞİŞME OYUN PARKI ÇEŞİTLERİ.

  • Büyük Kombo Şişme Oyun Parkı
  • Top havuzu
  • Labirent
  • Tırmanma piramidi büyük boy
  • Şişme Zıp Zıp
  • Pedallı bot havuzu ve botlar
  • Water ball yuvarlanan su topları
  • Şişme Gokart pisti
  • Şişme Dev Kaydırak park

Bu yukarıda yazan oyuncaklara ilave olarak yerin büyüklüğüne göre değişik alternatif oyunlar dizayn edilebilir.

3 ADIMDA BALON PARK EĞLENCE MERKEZİ SAHİBİ OLMAK

01

01

Tesis kurulacak şehirde çocuk sayısı ve aillerin çocuklarına olan özeninin araştırılması için kısa çaplı bir fizibilite araştırması yapmak. Bu araştırmayı ailelerin gelir seviyesi ile orantılı bir şekilde hesaplamak. Bu hesapları yapmanızın sebebi kişi başı tahsil edilecek giriş ücretini belirleyici olacağından tesisin geleceği için çok önemlidir.Şehirdeki okul ve sosyal sorumluluk projesi nezdinde çalışan kurumlar ile görüşüp tesisin hafta içinde okul ve kurumlara tahsis edilmesi konusunda görüşmeler yapmak. Bu görüşmeler tesisin hafta içi gündüz saatlerinde çalışmasına ve boş kalmamasına sebep olacaktır. Bu yaptığınız çalışmaların ardından ortaya çıkacak sonuç aslında sizin aylık ve yıllık kazancınızı ortaya çıkaracaktır. Bu araştırmanız sonucu şehrinizde kuracağınız tesisin büyüklüğüde belirgin olmaya başlayacaktır. Bu fizibilite size daha küçük veya daha büyük bir tesis kurmamanız için ışık tutacaktır. Daha küçük bir tesis yapmak ileride tesisin size yetmemesine sebep olacağı gibi, daha büyük bir tesis yapmakta ileride boş gibi görünen bir tesis gibi görünmesine sebep olabilir.

02

02

Şehrinizde yaptığınız çocuk, aile, okul, kurum fizibilitesi size şehrinizdeki potansiyeli göz önüne sereceğinden artık yapacağınız tesisin yerini aramaya başlamak ve bunun için belediye arsaları, satılık arsalar, kiralık arsalar bulmaya ve araştırmaya başlamak için hazır olduğunuz anlamına gelmektedir. Şehirden biraz uzak veya şehirde olmasına karar vermeniz ve hedef lokasyon için çalışmaya başlamalısınız. Çalışmalarınız doğrultusunda eğer büyük bir tesis kurmak veya ileride tesisi genişletmek isterseniz şehir dışı insanları şehrin stresinden kurtarmak için doğru bir çözüm olacaktır. Balonpark eğlencce merkezi kuran müşterilerimizin genelinde edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda kapı müşterisi tabir edilen yürüyerek gelen müşterilerin olmadığını hatta bunların oranının neredeyse % 5 lerle ifade edildiğini biliyoruz. Şehir dışında kurulacak tesisiniz için sizin adınıza part time çalışan bir servis aracı size günde bir çok kez müşteri servisi yapabilir. Okullar ise kendi servis araçları ile size öğrencileri servis yapmaktadır. Lokasyonu belirlemek için en önemli kriter büyük ve fiyat olarak hesaplı olanı seçmek gerektiğini unutmamalısınız.

03

03

Balon Park Eğlence merkezi kurulacak alanınızı bulduktan sonra proje için gereken resmi görüşmeleri ve resmi izinleri almak üzere bulunduğunuz il veya ilçenin belediyesine ruhsat için başvurmak ve gerekli izinlerin projelerini sunmak gerekmektedir. Tasarımını bulduğunuz arsa veya arazinin yapısına göre yaptığımız tesisin altr yapı çalışmalarına başlayarak ilerlemek en doğru üretim başlangıcı olacaktır. Tesisin alt yapısında gerekli olan başlangıç, temiz ve pis su tesisatları lavaboların konumu elekrik tesisatını toprak altından geçirmek olacaktır. Bunlar yapılırken tesisin balonpark kısmı için şişme oyun parklarının seçilmesi ve alan kapatma sistenin üretime başlaması gerekmektedir. Balon park sisteminin hazır olması üzerine balonparkın montaj yapılacağı beton çerçeve ve beton zemine ankraj uygulanır içerideki şişme ürünler şişirilir ve tesis hazır hale getirilir. Çevre düzenlemesi peysaj ve masa sandalye hazırlığı yapıldıktan sonra tesisiniz müşteri kabul etmeye hazır olacaktır. En önemli konu olan güleryüzlü hizmet ve sağlıklı temiz bir ortam hazırlayarak hayırlı kazançlar elde edebileceğiniz bir tesis müşterileriniz tarafından kesinlikle olumlu yorumlar alacaktır.

Balon park Eğlence Merkezi Tasarımı

Balon Park öncelikli olarak yerin keşfi yapıldıktan sonra, zemin etüdü yapılıp tasarım için gerekli tansiyon ölçümleri yapılıp bilgisayar ortamında analizleri yapılarak tasarıma başlanır.Bilgisayar ortamında üretime yönelik tasarım hazırlanır ve müşteriye endüstriyel tasarımı sunulur.

Müşteriden tasarım onayı alınan ürün tasarımı uygulama yapılacak malzeme eni ve boyuna göre parçalarına ayrılır, bu parçalar sahada eksik veya fazla olmaması için titizlikle parça para ayrılır ve kalıp alınmak üzere CAD/CAM makinemizde kalıp olarak çıktı alınır. Alınan kalıplar ile yapılacak alanda uygulama yapılmak üzere titizlikle kesimi yapılır.

Kesimi yapılan parçalar sahada serilerek yapıştırma makineleri ile yapıştırmaya başlanır, tüm ek yerleri birbirine eşit gelmesine özen gösterilir. Yapıştırma yapılan parçalar tam eklenme işlemi sağlandıktan sonra ankraj yapılan bölgeye vidalanmaya başlanır.

Balon Park tesisi için malzeme seçimi

Balon Park yapılacak alanda rüzgar ve kar yükü hesaplanarak malzeme seçimi yapmak en doğru yöntemdir, eğer işin yapılacağı alan çok rüzgar alan ( 110 km/h) bir alan ise bu bölge için 900 gr/m2 ve üzeri bir malzeme kullanılması gerekir. Eğer 1000 gr/m2 ve 1200 gr/m2 malzeme kullanılırsa bu yer için en doğru malzeme seçilmiş olur..

Kullanılacak malzemenin ek noktaları yani yapışma noktaları ne kadar az olursa rüzgar ve kar yüküne dayanımı o kadar iyi olur. Kısacası 300 cm eninde malzemeden başka bir çözüm yoktur, toplamda 18 metre * 36 metre ölçülerinde bir kort için toplamda 40 adet yapışma noktası olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Birçok yaptığımız Balon Park Alan kapatma işinden sonra edindiğimiz tecrübe doğrultusunda hem kullanılacak yapının uzun ömürlü olması hemde koku yapmaması için yerli malzeme kullanılamayacağına kanaat getirdik, Ülkemizde 3 metre eninde malzeme üretilsede bu tip kapatmalar için uygun malzeme hala üretilememektedir. İthal alev yürümez özellikli ve 3 metre eninde malzeme kulanımı Balon Park sistemleri için olmazsa olmazlardandır. Eğer kullanılacak malzemenin kalitesinden şüpheniz varsa bu konu ile alakalı olarak ciddi bir ithalatçı firmadan expertiz isteyebilirsiniz. Şunu unutmamak gerekirki m2 fiyatı 6 tl den 14 tl ye kadar malzeme bu iş yapılırken size aynı malzeme olarak tanıtılabilir.

Balon Park Alan Kapatma Sistemi Motorlar

Balon Park için kullanılacak blower yapının iç metreküp hacmi hesaplanarak üretilir. Bu fanlar genel olarak italyan nicodra fan alınarak yapılır, garanti verebilen bir motor ve sağlıklı bir kayış ile adapte edilip kullanılır. Bu fanlar sessiz olması için izolasyonlu kasalarda üretilir.

Balon Park yapılacak alan için zemin metrekaresi ve yükseklik oarantılı bir şekilde hesaplanır ve doğru kWa hesaplanıp motor ve nicodra seçimi yapılır. Yapılan balon parkın büyüklüğü ve lokasyonun rüzgar ve kar yüküne göre hesaplanan motorun içeride koku ve dışarıdaki pis havayı içeriye atmaması için özel filtreler uygulanır.

Kullanılan motorların bakımı ve onarımı her yıl tekrarlanark satın alınan kişler tarafından yapılması oldukça kolaydır, nicodra fanın yanındaki kapak açılarak motorun içi temizlenir ve kayış bölümü mümkünse değiştirilip tekrar non-stop 1 yıl daha çalışması sağlanabilir.

Balon Park sistemi elektrik tüketimi

Balon Park sistemleri sürekli elektrik kullanımına dayalı çalıştıklarından ürünün stabil ve kullanılır kalması istenmesi halinde sürekli elektrik tüketmektedir. Ülkemizde elketrik fiyatları lokasyolara göre değişiklik gösterebilmekte olduğundan en doğru hesaplama kullanılan kWa hespalanarak yapılandır..

Bazı yapılar çok küçük bazıları ise çok büyük olabilmekte ve bu da kullanılan elektrik tüketimini doğru orantıda değiştirmektedir. Eğer 500 m2 ye kadar bir yapı düşünüyorsanız aylık tüketim yaklaşık 200 $ civarında seyerderken 2000 m2 bir yapı için 350 $ bir fiyat hesaplamak doğru olacaktır.Yine bu hesaplama bulunduğunuz ilin elektrik fiyatlarıyla doğru orantılı olarak değişiklik gösterecektir.

Kullanılacak motor ses izolasyonu olduğundan ses olarak neredeyse 52000 btu bir klimanın dış ünitesi kadar ses çıkarmaktadır. Sessiz olması çevre sakinlerine hiç bir rahatsızlık vermemesini sağlar. Kullanılacak motorun sesi 12 desibel ile 29 desibel arasında değişmektedir.

Balon park sistemi montajı ve demontaj

Balon parklar ilk montajda büyüklüğüne göre 2 ile 9 gün arasında montajı sürmektedir. Bunun sebebi ilk montajda yere ankraj yapılmasıdır. Yere yapılan ankrajdan sonra bu işlemler 2 kişilk bir eliple çok daha kısa zamanda bitmektedir.

Balon park ve balon park tesisi kapatma yapılan işletmede veya kulüpte demontaj 3-5 saat kadar kısa sürmektedir. Demontaj için işin büyüklüğüne göre 2-4 kişi oldukça kısa bir sürede demontaj yapabilir.

Demontaj yapılan balon park eğer istenirse iyi bir şekilde katlanarak küçük bir yer kaplayacak şekilde üstü örtülerek saklanabilir. Tekrar montaj için ürünü kurmadan önce temizlemek ve kurmak en doğru çözüm olacaktır.

Balon Park bakım ve onarım rehberi

Kullanılan membran kaliteli bir membran ise kendini temizleme özelliği vardır. Bu tip membranlar kolay temizlenir ve micro organizma barındırmayan membranlardır. Bu tip malzeme kullanılan kortlar uzun yıllar kullanılabilir.

Doğru malzeme ile yapılan işler genelde kolay temizlenir ve sağlıklı bir ortam sağlar. Eğer reach uyum belgesi olan bir membran ile yapılmış bir kortunuz varsa çok uzun yıllar sağlık riski olmadan kullanabileceksiniz.

Kullanılacak malzemenin temizliği sadece su ile yapılabilmeli ve kimyasal hiç bir işleme uğratılmamalıdır.

TOP